Nejčastější mýty o práci fotografa

O práci portrétního fotografa koluje celá řada fám a zkreslených představ. Pojďme vyvrátit ty nejčastější :)

Práce fotografa je hlavně focení

Tohle bývá častý argument při diskuzích o ceně :) "Za pár hodin práce chcete docela dost peněz". Vězte, že samotné focení je jen zlomek práce, kterou musí fotograf odvést, abyste si vy mohli odnést svoje fotografie. A je to vlastně taková třešínka na dortu. Taková odměna ze všechnu práci, které samotnému focení předcházela. 

Fotograf tráví většinu své pracovní doby retušováním

Pokud chce někdo fotografa politovat, většinou dochází na věty tipu "No jo, vy to pak musíte ještě strašně dlouho retušovat co?". Ani tohle není úplně pravidlo. Samozřejmě jsou úpravy a retuše, které zaberou hodiny a hodiny. Jiná je situace také například u svateb, kde musíte projít tisíce snímků, promazat, upravit stovky a vyretušovat desítky fotek. U portrétního focení tak, jak ho mám nastavené neznamená retuš probdělé noci na RedBullu. Retuš snímků z jednoho focení zabere něco kolem 10 hodin. 

Fotografové jsou bohémové

Fotografie je umění a umělci jsou bohémové. Fotografie je ale také business, nebo chcete-li podnikání jako každé jiné. Takže fotografové, které já osobně znám jsou spíš milovníci excelovských tabulek, cifršpioni a často až kompulzivní milovníci systému a pořádku :) To se představou bohéma úplně neslučuje :) Ale jak říkám, možná je to jen mojí sociální bublinou :) 

Fotografové spí s modelkami :)

O tom nic nevím, já modelky nefotím, takže k tomu vám nemůžu nic moc říct :) Dost vážně o tom ale pochybuji :)

Focení je super sexy a společenské povolání

No upřímně, 90% času trávíte o samotě zavření u počítače a nepotkáte ani živáčka.

Dobří fotografové mají fotografické školy

Já popravdě osobně neznám jediného fotografa, který by fotografii studoval (pokud ano a nevzpomněl jsem si, tak se omlouvám) a spoustu z nich sbírá ceny a ocenění po celém světě. 

 

--- 

Líbil se vám tenhle článek a nechcete přijít o další? Přihlaste se k odběru novinek. Nebojte se. Žádný spam se nekoná.

Free Joomla templates by Ltheme