Portrétní fotograf bloguje

 

 

 

Proč je pro mě služba tak důležitá

Služba. Služba je od slova sloužit. Přijde mi, že v čechách jsou na to lidé, kteří poskytují služby, trochu citliví. Já jsem na to naopak hrdý. Od okamžiku kdy u mě poptáte focení až do okamžiku, kdy si doma pod dekou prohlížíte svoje vytištěné fotografie, vám sloužím. A rád. Pojďme se na to ale podívat trochu více ze široka ...

Fotografie jako produkt

Fotografii jsem nikdy nestudoval, takže se tady nebudu pouštět do žádných teorií o kvalitě fotografie atd. Nějaký ten pátek už se ale ve fotografii pohybuju a všiml jsem si jedné věci. Málo co je tak subjektivní jako pohled na fotografii. To co jednomu přijde jako skvělá fotografie, kterou miluje může druhému přijít jako nechutný kýč. To co se jednomu jeví jak profesionální fotografie, může druhý ohodnotit jako amatérské dílko nadšeného uživatele fotoaparátu. Asi chápete kam mířím. 

Pro klienta pak tedy může být těžké se orientovat a udělat si názor. Stejně těžké, možná ještě těžší je to pro fotografa (tedy aspoň pro mě:) ). Jak mám poznat, že odvádím dobrou práci? Jak mám poznat, že je klient opravdu spokojený a že se pouze nevyhýbá nepříjemné konfrontaci o jeho nespokojenosti? Jak to má poznat člověk, který se celý život pohybuje v jasně vymezeném emperickém světě? Házenkářské utkání prostě skončí 28:15 a je jasné kdo vyhrál. Půlmaraton doběhnete v určitém čase a je jasné, kde jste se umístili. Napíšete program a teď se buď zkompiluje, nebo vyhodí chybovou hlášku. 

Docela dlouho mě to trápilo. Nevěděl jsem jak to uchopit. A pak mi to konečně došlo. Fotograf přeci neprodává jenom fotky. Fotograf prodává službu. Prožitek. Klientskou zkušenost. 

Fotografie jako služba 

Rád to přirovnávám k restauraci, protože tu všichni dobře známe :) V restauraci si také nekupujete jen jídlo. Kupujete si servis, kupujete si prostředí a zážitek. Kupujete si to, že se o vás někdo stará. Jídlo může být úplná poezie pro chuťové buňky, ale pokud vám ho přinese zpruzený číšník, který při objednávce ještě kouká do telefonu co mu kdo napsal na Facebook, 3x splete objednávku a nakonec ještě přinese jídlo na špinavém talíři, tak nevěřím tomu, že budete odcházet spokojení. A naopak, alespoň já to tak mám. Pokud vás někdo u dveří s úsměvem přivítá, usadí vás a vy máte celý večer pocit, že jste středobodem jeho vesmíru, tak odpustíte i to, že jste na jídlo čekali hodinu. Protože se prostě cítíte dobře, opečovávaně. 

A není pravda, že je to otázka ceny. Chodili jsme s kamarády do relativně průměrné hospody. Obsluhovala tady neuvěřitelně empatická a sypmatická paní. V životě jsem jí neviděl jinak než s úsměvem na rtech. Vždycky si při placení přesně pamatovala kdo co měl (i v situacích, kdy jsem si samy nebyli jistí) a přesto, že jsme tu nebyli žádní štamgasti, tak nás znala, většinu z nás jménem (i přesto, že jsme se nikdy vzájemně nepředstavovali) a my z ní byli tak nadšení, že kdyby chtěla, tak nám prodá i týden starý guláš s retro přirážkou a my ještě poděkujeme :) A naopak jsem několikrát odcházel z drahé, luxusní restaurace vysloveně zklamaný a znechucený jen kvůli tomu, že člověk prostě nemá pocit, že byl vítán. 

Když tohle píšu, napadá mě ještě jeden příměr z mého nedávného zážitku. Docela dlouho jsem nebyl u zubaře (a tím docela dlouho myslím dobu, kterou vy považujete za docela dlouhou násobenou třemi :)). Nemám zubaře rád. Vlastně se jich maličko bojím. Nemám problémy se zuby, tak proč bych tam lezl, že? No z různých důvodů jsem se rozhodl zavítat na preventivní prohlídku. A teď přichází to důležité. Vejdu do ordinace, tam je milá, usměvavá, upravená zubařka, posadí mě, povídá si semnou. Mluví o tom, co mi to v té puse vlastně dělá a že teď to bude trochu tlačit ale ne bolet, tak abych se nebál a že teď to bude nepříjmené ale je to jen vzduch atd., atd. Najednou je konec a já má pocit, že bych tam vlastně byl rád ještě další hodinu :) A opět mi stačilo jen dát pocit, že je tam pro mě a zbavit mě strachů, že všechny její děsivé nástroje mi způsobí mučivou bolest :)

A mám ještě jednu zajímavou zkušenost. Abych lépe pochopil, čím si klient během focení prochází, rozhodl jsem se na jaře projít si touhle zkušeností u jedné z nejlepších portrétních fotografek v mém okolí Gabriela Homolová. Jednak bylo ostudné, že portrétní fotograf nemá vlastní portrét :-D A druhak jsem to chtěl zažít i z druhé strany :) A doporučuji to všem. Bez ohled na to co děláte. V okamžiku, kdy pracujete s lidmi, doporučuji vyzkoušet si stejnou službu z druhé strany. Čím luxusnější, tím lepší. Ono vám to otevře úplně jiný pohled na celý proces a lépe pochopíte, co se honí hlavou i vašim klientům.  

No a tím jsem se hooooodně dlouhým obloukem dostal až k jádru věci :) Ze všech těhle důvodů jsem se rozhodl klást stejně velký, ne-li ještě větší, důraz na celou službu a klientský prožitek jako na výslednou fotografii. Proto doma před každým focením připravuji občerstvení a francouzské toasty i přesto, že karamelizovat cibulku je nekonečně nudné :)  Proto vám fotografie tisknu na větší formát a neposílám nějaké online galerie s vodznakem ačkoliv by to pro mě bylo snazší a levnější. Proto se vám snažím poskytnout ručně vyráběné pasparty a folioboxy, abyste si mohli fotografie kvalitně uchovat a měli jste radost z kompletního produktu. Proto se snažím neustále vylepšovat ateliér, abyste se v něm cítili dobře. 

Cílem celé téhle snahy je, abyste si za 10 let, až si budete prohlížet svoje zapaspartované portréty neřekli jen "To jsou ale krásné fotografie", ale abyste si řekli "To byl ale tenkrát krásný zážitek".

Pokud byste takový prožitek chtěli mít také, nebo ho chtěli někomu darovat, je stále možné zakoupit dárkový voucher. Samotné termíny na konzultace a focení začnu vypisovat jakmile to situace dovolí.

 

--- 

Líbil se vám tenhle článek a nechcete přijít o další? Přihlaste se k odběru novinek. Nebojte se. Žádný spam se nekoná.

 

 

Tags:

ondrej@totzauer.eu | + 420 732 203 443