Portrétní fotograf bloguje

 

 

 

Pasparta. Co to je a k čemu je dobrá?

Co to je pasparta, k čemu je dobrá, proč byste jí měli chtít i vy a proč vám je nabízím. Všechno tohle se dozvíte v článku.

 

Co je pasparta?

Určitě už jste někdy paspartu viděli, jen třeba nevíte, že se tomu říká pasparta. Jde v podstatě o kus kartonu, plátna nebo jiného materiálu, který má v sobě většinou čtvercový nebo obdélníkový výřez. Velmi zjednodušeně řečeno je to tedy čtvrtka s dírou uprostřed :) Možná je to pro vás trochu abstraktní, ale jsem si 100% jistý, že až se podíváte na fotku tak si řeknete "jo tohle, to už jsem viděl/a".

 pasparty

Tak tohle je pasparta. A pasparta má dvě základní funkce.

K čemu je pasparta dobrá?

Funkce ochraná

Paparta má mimo jiné chránit fotografii, případně obraz/plátno, kterou jste se rozhodli zarámovat. Pasparta vytvoří prostor mezi sklem rámu a fotografií, takže ta se nedotýká přímo skla a minimalizuje se možnost jejího poškození. Ono se totiž celkem snadno může v extrémním případě stát, že se vám fotografie "přilepí" na sklo a až jí budete chtít vyndat, zůstane vám většina z ní na skle. Tomu pasparta zabrání. Stejně tak u obrazu, ikdyž ty se většinou do rámu se sklem nedávají.

Funkce estetická

Druhou funkcí pasparty je funkce estetická. Pasparta opticky oddělí fotografii nebo obraz od rámu a vy tak soustřeďujete svoji pozornost tam kam máte, protože je tam vaše oko navedeno. Kolem toho jaká by měla být šířka pasparty, poměr stran nebo velikost výřezu je docela velká věda. To tady nebudeme rozpitvávat. V každém rámařství vám rádi poradí a pomůžou ;-)

foliobox 2

Proč byste měli pasparty chtít?

Kdo už jste si prošli mojí službou, víte, že kladu poměrně silný důraz na kvalitní, fyzické produkty. Vlastně nemáte šanci ode mně odejít bez velké tištěné fotografie (pokud jste si tedy nějakou zakoupili :)). A když už ty tištěné fotografie máte, byla by škoda nechat je válet někde pod postelí v krabici od bot. V tu chvíli přichází na řadu rámy, pasparty a folioboxy.

Fotku si taky můžete vystavit jen v samotné paspartě na stůl, na poličku atd. Je to o mnoho důstojnější a hezčí :)

Už brzy pro vás budu mít několik novinek, co se produktů týká a cítím v kostech, že to bude velká paráda ve které si každý najde to svoje. Takže sledujte sociální sítě, odebírejte newsletter, pokud tak ještě nečiníte a budu se na vás těšit v ateliéru, snad už brzy. Nemůžu se vás dočkat :)

foliobox  

--- 

Líbil se vám tenhle článek a nechcete přijít o další? Přihlaste se k odběru novinek. Nebojte se. Žádný spam se nekoná.

ondrej@totzauer.eu | + 420 732 203 443