Portrétní fotograf bloguje

 

 

 

Jak je důležité míti tým

Ač se to možná na první pohled nezdá, práce fotografa je vlastně docela osamělá. Většinu času trávíte samy u počítače. O to důležitější jsou ty chvíle, které můžete trávit s klientem. A je taky důležité mít kolem sebe kvalitní lidi. Jak je pro fotografa důležité míti kolem sebe dobrý tým se dozvíte v článku ...

Nebudu tu dlouze rozebírat, co dělá fotograf, když zrovna nefotí a jak dlouho mu to zabere. O tom totiž bude příští článek :) Tady se chci věnovat čistě těm chvílím, kdy jsem jako fotograf s klientem. 

Kdo mě už nějakou dobu sledujete, nebo jste dokonce zažili focení u mě, tak možná víte, že moje služba je postavena na třech základních pilířích: kvalitní fyzický produkt, který si můžete odnést, péče o klienta po celou dobu trvání služby a klientský  zážitek. 

O fyzických produktech (fotkách, obrazech, paspartách a folioboxech) bude některý z příštích článků. Teď se pojďmě zaměřit na váš zážitek, na péči o vás (a taky trochu o mě :)). Člověk, bez kterého bych se na focení neobešel je vizážistka. Asi není potřeba dlouze vysvětlovat, k čemu se taková vizážistka může hodit :) Další lidi, které potřebuji ve svém týmu při focení jsou stylistka, fotoasistent a kameraman. Pro mě docela výhodné je to, že se mi podařilo všechny tyto úkony delegovat na jednoho člověka :) Ono je tak nějak jednodušší sladit volný termín pro 3 lidi, než pro 6 :)

Takže co vlastně tahle vizážistka/asistentka/stylistka/kameramanka dělá? Vezmeme to hezky popořadě. 

Vizáž

To je pro mě úplně základní věc. Kdybych si mohl vybrat jen jednu věc, byla by to vizáš. Jednak je pro finální fotku úplně zásadní a druhak je to věc, v níž jsou moje schopnosti úplně nulové :) My společně na konzultaci probereme jaké jsou vaše představy o make-upu a při samotném focení už vás nechávám v rukách vizážistky, které tuto naši společnou představu zhmotní. Občas se stane, že ještě chvíli disktujeme o tom, co by vám slušelo možná maličko víc, než na čem jsme se domluvili. I to patří k její práci. Součástí vizáže jsou i úpravy vlasů. Zatím, bohužel, jen základní. Ono přeci jen, když nemáte v ateliéru kadeřnický salon, tak se nějaké větší úpravy dělají těžko. Ale nebojte se, i na tomhle se pracuje :)

Styling

Za těch pár let si troufám říct, že jsem si vytvořil, na chlapa nezvyklý, cit pro barvy a sladění. Pořád je to ale daleko za schopnostmi ženy, která tyhle věci řeší každé ráno :) I oblečení řešíme na konzultaci a v den focení vás nechávám v péči mojí vizážistky/stylistky. Pokud ovšem nemám zcela jasnou představu o tom, jak má fotka vypadat. V tu chvíli jsem neoblomný :) Součástí stylingu je i hlídání toho, jestli během samotného focení je všechno ok. Jak se pohnete, někde vyskočí ramínko od podporsenky, někde se ohrnou šaty atd. Sice si toho většinou všimnu sám, ale je dobré mít druhý pár očí, který všechny tyhle detaily kontroluje. To samé platí třeba o vlasech, rtěnce atd.

Asistence

Kdo by čekal, že asistence bude především o nastavování světel, podávání objektivů atd. bude asi zklamán :) Tyhle věci si raději dělám sám. Ale je tu celá řada dalších věcí, kterými mi moje vizážistka/stylistka/asistentka usnadňuje práci. Kromě hlídání detailů a jejich úpravy, jak je to napsáno o odstavec výše, jde od dělání "větru" když potřebujeme vítr až po mytí nádobí, když je potřeba umýt nádobí :)

Kameraman

Já odjakživa miluju backstage videa. Dokážu se hodiny dívat na backstage z turné kapely, na videa ze zákulisí formule 1 (ačkoliv mě samotná formule 1 vůbec nezajímá :-D), na BTS videa z focení velkých módních kampaní. Možná i to je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl dělat taková krátká "backstage" videa i  vašich focení. Jednak pro svoje uspokojení, ale také pro vás, jako připomínku dne, kdy jste byli za hvězdu v ateliéru :) Trochu nešikovné je, že když fotím, nestíhám natáčet :) Takže už asi tušíte, kdo má tuhle stránku na starosti :) Já si pak videa vezmu, sestříhám, upravím, ale natočit je musí vizážistka/stylistka/asistentka/kameramanka :)

Pak je tu ještě jedna důležitá věc, kterou tenhle jeden člověk zastává. A to je jakási moje spojka do ženského světa. Pro některé ženy může být "divné" jít se fotit k chlapovi fotografovi. Některé se můžou dokonce bát. Proto vždycky zdůrazňuji, že po celou dobu focení bude přítomna vizážistka, která vám kdykoliv s čímkoliv pomůže. Protože jak známo, muži jsou z Marsu a ženy z Venuše :)  

 

A ještě zajímavá příhoda na závěr :)

Asi víte, že všechny tyhle úkoly u mě zastává @mariemuskova. Teď jsem z kapacitních důvodů přizval ke spolupráci i další vizážistku, ale pořád nějakých 80% focení líčí Maruška. No a teď k té zajímavé příhodě.

My se s Maruškou známe možná už nějakých 8-10 let. Její manžel je spolužák ze střední mých spolužáků z VŠ. Jak to tak na VŠ bývá, poznali jsme se v hospodě čtvrté cenové kategorie. Můj první dojem z ní? No řekněme, že kdyby mi někdo před těmi 10 lety řekl, že spolu budeme spolupracovat a přátelit se, tak bych mu naznačil, že by si měl zajít na CT mozku, protože pravděpodobně utrpěl silný úder do hlavy. Kdyby byla Maruška hračka, byla by buď něco na pérku, nebo taková ta věc co je v krabičce, vy točíte klikou a ona pak vystřelí ven :) Je jí všude plno, pořád mluví a mluví nahlas :) Takový odjištěný blonďatý granát. Já jsem oproti tomu takový vystrašený introvert, který se začíná projevovat až v okamžiku, kdy se cítí v bezpečí :)

Hledali jsme si k sobě cestu poměrně dlouho, ale teď jsem rád, že jsme tu cestu našli, protože ta její energie nám teď ve spolupráci krásně funguje. Takže nedejte na první dojem :)

 

--- 

Líbil se vám tenhle článek a nechcete přijít o další? Přihlaste se k odběru novinek. Nebojte se. Žádný spam se nekoná.

Tags:

ondrej@totzauer.eu | + 420 732 203 443