Portrétní fotograf bloguje

 

 

 

Jméno jako značka - výhody a nevýhody

Dlouho jsem se vyhýbal tomu mít svoje jméno jako značku. Proč? Co mi to přineslo a co sebralo?

Proč jsem nechtěl jméno jako značku?

Důvod proč jsem se tomu dlouho vyhýbal je prostý. Není to tím, že bych se za svoje jméno nějak styděl nebo ho nechtěl ukazovat. Je to prostě proto, že moje jméno není úplně snadné na zapamatování o to horší na napsání. V podstatě při každé návštěvě pošty nebo rezervaci restaurace musím jméno hláskovat a i tak velmi často dojde k chybě. Děsil jsem se tedy představy, že dojde k následujícímu. Klientka si mě od někud pamatuje a říká si: "Jo to byl ten fotograf, od toho se chci nechat vyfotit. Jmenoval se nějak Totauer, Kocauer, Kocour nebo tak nějak", "Nemůžu ho najít, tady je nějaký Franta Foto, jdu radši k němu". To je tedy celý důvod toho, proč jsem dlooouho nechtěl.

Proč jsem se nakonec rozhodl jméno použít? 

Důvody jsou v podstatě 3:

Důvod první: Sociální nátlak

Všichni, ale opravdu všichni moji známí fotografové, nebo jiní kreativci mi říkali, že jsem blázen. Že s takovým jménem si naopak musím postavit značku na tomto jméně, protože pravděpodobnost, že v Evropě bude jiný fotograf Totzauer je mizivá. Má to něco do sebe a tak jsem podlehl sociálnímu tlaku :)

Důvod druhý: Úcta ke jménu

Má to asi každý. K vlastnímu jménu má člověk jakousi úctu. Jméno má nějakou historii. Celé generace toto jméno používali a člověk cítí velikou zodpovědnost k tomu toto jméno nijak nepošpinit. Protože si o sobě troufám říct, že jsem dobře vychován, automaticky se v rámci mojí značky chovám co nejlépe jak to jen jde. A snažím se také odvést tu nejlepší možnou práci. Když jste fotografzplzne.cz, jste tak trochu schovaní za anonymitou a když se něco nepovede, tak je snazší nad tím mávnout rukou. Ale když nejednou máte ve firemním erbu vypáleno vlastní jméno s celou jeho historií, snažíte se obstát za každou cenu.   

Důvod třetí: Unikátnost mého jména

Přeci jen "Totzauer" není úplně obvyklé jméno. Podle webu kdejsme.cz (jehož důvěryhodnost nejsem schopne ověřit) žije v ČR něco kolem 70 lidí používající stejné jméno (včetně žen). I s tímto malým počtem byla paradoxně doména totzauer.cz zabraná :-D Jde tedy o poměrně unikátní název, který má navíc ještě mezinárodní příchuť :)

Takže to jsou hlavní důvody proč se nyní nacházíte na doméně totzauer.eu a proč svoji práci prezentuji pod značkou Totzauer portraits. A pokud byste chtěli vlastní portrét pod touto značkou, tak napište a domluvíme se na schůzce, kde všechno probereme :)

 

--- 

Líbil se vám tenhle článek a nechcete přijít o další? Přihlaste se k odběru novinek. Nebojte se. Žádný spam se nekoná.

Tags:

ondrej@totzauer.eu | + 420 732 203 443