Portrétní fotograf bloguje

 

 

 

Výmluvy/obavy klientů

Focení je vlatně dost zvláštní činnost. Pro spoustu lidí je pobyt před objektivem dost nepřirozený, ale ve skrytu duše touží po hezkém portrétu. A tak si hledají výmluvy proč se nemůžou jít nechat vyfotit. Mají obavy z celého procesu. Tady jsou nejčastější z nich a důvody, proč jsou tyto obavy zbytečné.

 

Jsem moc tlustá/stará/nefotogenická ...

Tohle je asi celkem pochopitelně nejčastější obava všech. Všichni máme pocit, že nejsme dokonalí. Nikdo není! Tahle obava má z mého pohledu dvě roviny. První rovina je přijmutí sebe sama. Musíte se mít ráda. Taková jaká jste. Všichni stárneme. Všichni máme vrásky. Mě osobně řídnou vlasy a dost mě to trápilo. Ale smířil jsem se s tím a mám se rád i tak :) Druhá rovina je ta fotografická. Fotogeničnost je mýtus. Je práce fotografa, aby našel váš nejlichotivější úhel, který máme všichni. Je práce fotografa, aby, pokud máte pár kilo navíc na to zbytečně nepoutal pozornost. Je spousty technik a fíglů, jak na fotce schovat nějaké to kilo navíc, jak se popasovat s druhou bradou, s křivým nosem atd. atd. To je moje práce, ne vaše chyba. 

Takže už dost výmluv, že si uděláte fotku až zhubnete, omládnete nebo objevíte zázračné sérum :) Foťte se. Foťte se TEĎ! Přijměte sama sebe, nechte o sebe pečovat a udělejte si krásné fotky, které zaznamejí vaší krásu teď a tady.

Nikdo na mě není zvědavý

Opravdu? Opravu na světě není nikdo, kdo by ocenil vaší krásnou fotografii? Opravdu váš partner nebo manžel nechce mít kromě selfíčka z Chorvatska i vaší krásnou fotku? Opravdu vaše děti nebudou chtít za 10 let vidět, jak vypadala máma, když byly prťata? Opravdu si vy sama za 20 let nebude chtít připomenout fázi života, kterou si právě procházíte? Nebavíme se tu o fotce na billboard nebo do reklamy. Bavíme se tu o krásných fotografiích, které jsou určeny pro vás. Pro vaše blízké. S vašimi blízkými. 

Nejsem žádná modelka

Nejste? SUPER! Já nefotím modelky. Nebaví mě fotit modelky. Baví mě fotit "obyčejné" ženy, které přijdou do ateliéru plné obav a strachů a v průběhu focení úplně roztáhnou křídla a odchází pyšné, seběvědomé ženy. To je ten proces, který mě baví. To je to co dává mojí práci smysl. Ne perfektní pleť. Ne modelkovské křivky. Ne. Proměna a zachycení téhle metamorfózy. To je moje služba. Takže zahoďte předsudky o tom, že slušné děvče se nechodí fotit. Že se chodí fotit jen modelky a mimina. 

Neumím se tvářit/Nevím co s rukama/Neumím pózovat

Opět. Tohle je práce fotografa. Bylo by naivní si myslet, že klient přijde do ateliéru a bude vědět jak má pózovat, jak se má tvářit a co má vlastně dělat :) Je můj úkol vás provést celým tímhle procesem. Vy se jen uvolněte a nechte se vést. Stejně jako při tanci :)

Hezkou fotku si můžu dneska udělat sama

To samozřejmě můžete. Při troše štěstí se vám může povést opravdu hezké fotka. Vy si ale nekupujete fotku jako produkt. Vy si kupujete fotku jako službu. Jako zážitek. U mě v ateliéru dostáváte péči, dostáváte moje zkušenosti. Vedu vás a starám se o vás. Snažím se z vás "vymáčknout" to nejlepší. Selfíčko je fajn, ale ... 

Je to moc drahé 

Co je to moc drahé? Je 200 Kč za oběd moc? Pro někoho ano, pro někoho ne. Je 200 Kč za smažák s hranolkami srovnatelné jako 200 Kč za ribeye steak? Je pár tisíc hodně peněz za vzpomínku, kterou budete mít až do konce života uchovanou? Je pár tisíc, za den, kdy si budete připadat jako filmová hvězda hodně peněz? Neutratili už jste v životě mnohem víc peněz za mnohem méně podstatné a prchavé věci a zážitky? 

 

Vím, že to zní jako klišé, ale kvalitní portrét je neocenitelný. Teď vám to tak možná nepřijde, ale jeho hodnota roste s časem. A už nikdy v životě se nemůžete vrátit do téhle chvíle. Do tohohle období, ať už v něm prožíváte cokoliv. Proměnu, změnu, těžké chvíle, cokoliv. Přestaňte se tedy vymlouvat, nebo čekat až bude mladší, krásnější, fotogeničtější a jděte se nechat vyfotit. 

--- 

Líbil se vám tenhle článek a nechcete přijít o další? Přihlaste se k odběru novinek. Nebojte se. Žádný spam se nekoná.

ondrej@totzauer.eu | + 420 732 203 443