Terka Linhartová a Academa

V životě potkáte spoustu lidí. Někteří vaším životem jen tak proplujou, jiní vám ho změní. Tady je malý příběh jak můj život ovlivnila jedna bruneta :)

Já jsem docela plachý chlapík a vždycky mě stálo spoustu energie vystoupit ze své komfotní zóny. Dělat to ale musíte, jinak se nikam neposunete. A tak jsem jednoho krásného dne i já vyrazil do matičky Prahy na workshop "Jak se prodat jako fotograf", který pořádal Fotoškoda a přednášet měla nějaká Tereza Linhartová. Jsem k hromadným workshopům celkem skeptický a neměl jsem s nimi moc dobré zkušenosti. Tenhle byl ale v akci za úplně směšnou cenu a tak jsem vyrazil. Když nic jiného, udělám si výlet do Prahy, říkal jsem si. 

Do Prahy jsem dorazil o něco dříve a jelikož se nemůžu procházet obchody s fotovybavením, protože bych zjistil, co všechno ještě strašně nutně potřebuji, šel jsem rovnou na místo workshopu, které jsem chvíli hledal, protože místnost byla v podstatě ve sklepě :) Tady už seděla za stolem přednášejícího nenápadná, usmívající se bruneta. Pozdravil jsem a sedl jsem si do druhé řady. Na první řadu jsem si netroufl i přesto, že nikdo jiný v místnosti nebyl. Jak jsem říkal, jsem plachý chlapík. 

Sednul jsem si, vyndal jsem si notebook a čekal, až dorazí i ostatní a workshop začne. Tu se ale přihodilo něco, co jsem nečekal a byl jsem z toho vlastně v šoku. Terka mě oslovila, abych se jí představil, ukázal jí svoji práci a chtěl si o té práci povídat. Přece tady nebudeme sedět vedle sebe potichu a nebudeme koukat každý do svého počítače pravila :) Upřímně, trochu mě to vyděsilo, ale zároveň si mě tím naprosto získala. Nikdy předtím se žádný lektor a vlastně žádný jiný fotograf o mojí práci nezajímal. To byl v podstatě zlomový okamžik :)

Když začal samotný workshop, stala se ještě jedna zajímavá věc. Terka mluvila o svojí hodnotě, o hodnotě svojí práce a svého času. Mezi námi posluchači seděl jeden takový rýpavý, postarší kolega. Za každou druhou větou Terku "atakoval" s tím, že takhle to nemůže fungovat a že český klient vám tolik za focení nezaplatí a takhle že to nefunguje atd. Prostě situace, ve které bych se já zhroutil a odběhl brečet do kouta. Terka ale všechny tyhle "útoky" ustála úplně v pohodě, věcně kolegovi oponovala a v podstatě jeho argumenty s úsměvěm na tváři zadupala do země. Proč o tom mluvím? Mluvím o tom především proto, že jsem si později uvědomil, proč to dokázala. Nebylo to proto, že by měla nějaké magické know-how, nebo proto, že by měla nějaký politický výcvik, jak se ubránit verbálnímu napadení. Bylo to prostě proto, že věří v hodnotu svojí a v hodnotu svojí práce. Kdybych si z celého workshopu neodnesl nic jiného než tyhle dvě věci - projevte zájem o člověka a získáte si ho a věř v hodnotu svojí práce - stál workshop i tak za to.

Pak šel čas. Občas jsme se někde potkali osobně, většinou jsme ale komunikovali přes její edukační skupinu na FB. Občas mám tendence si stěžovat a brečet že svět není fér. Terka má úžasnou schopnost mě vždycky uzemnit a přenastavit moje myšlenkové pochody z "svět není fér, všichni mi ubližujou" na "nebreč a makej, když budeš makat, vyplatí se ti to". A taky jde dost příkladem. Vedle jejích problémů a starostí vám ty vaše přijdou úplně nicotné a stejně pořád maká a věří svým zásadám.

Obecně je Terak jedna z málo lektorů a mentorů, kteří se vedle toho jaký objektiv je nejlepší a jestli je lepší fotit na clonu f2.0 nebo f1.8 věnuje i tomu, co je pravděpodobně důležitější. Sebevědomí, hodnotě vlastní práce, nastavení mysli, ale taky tomu, v čem hodně z nás fotografů strašlivě plave. Business, marketing, cenotvorba, nastavení služby atd. 

A teď přišla Terka s něčím, co podle mě nemá v ČR obdoby. Bez nadsázky, opravdu o ničem podobném nevím. Edukační portál pro portrétní fotografy Academa. Jenže pozor, ono nejde "jen" o nějaká edukační videa nebo návody. Ono jde především o celou komunitu podobně naladěných lidí. Tak to tedy alespoň vidím já. 

Takže kdyby tu byl nějaký fotograf, určitě doporučuji se podívat na www.academa.cz

Ostatním doporučuji se podívat na www.terezalinhartova.com ať víte o kom jsem to tu mluvil :)

A závěrem bych vlastně rád poděkoval Terce za to, že mi otevřela hlavu, ukázala, že to jde dělat i jinak a za všechno to, co dělá pro celý fotografický trh.

Rada na závěr? Mějte hlavy otevřené, nezabývejte se lidmi, kteří vám nechtějí pomoct a buďte vděční za ty, kteří vám chtějí pomoct ;-)

---

úvodní foto od: https://www.instagram.com/ursulaschmitz/

 

--- 

Líbil se vám tenhle článek a nechcete přijít o další? Přihlaste se k odběru novinek. Nebojte se. Žádný spam se nekoná.

Free Joomla templates by Ltheme