Hodnota tištěného portrétu

V tomhle článku bych se společně s vámi rád zamyslel nad tím, jakou hodnotu vlastně skrývá kvalitní, tištěný portrét člověka.

Podělím se s vámi o jeden příběh. Měl jsem dědu. Už bohužel není nějakou dobu naživu. Byl to pro mě takový ten "pohádkový" děda. Učil mě plavat, jezdit na kole, řídit auto. Kupoval mi každé ráno svačinu v krámku pod naší školou. V určitou dobu jsme spolu trávili hodně času a hodně mě naučil i co se nějakých životních hodnot týče, což si ale člověk uvědomí až zpětně. Potom jsem šel na střední, potom na vysokou a už jsme se tolik nevídali. Pak onemocněl a bohužel zemřel. 

Nechci ve vás vyvolávat smutek nebo lítost, to není účel článku. Účelem článku je ukázat vám, jak se mění hodnota fotografie s časem. Dokud byl děda naživu, neměl jsem já ani nikdo jiný z rodiny nějakou potřebu, prohlížet si staré fotky, nebo řešit, jak staré jsou poslední fotky. Děda tu prostě byl, tak k čemu fotky. Když tu najednou děda nebyl, zjistil jsme zajímavou věc. Poslední dědovu profesionální fotku máme z vojny a ze svatby. Pak už máme jen domácí fotky. A další zajímavá věc. Domácí fotky končí v období, kdy se začaly rozmáhat digitální fotoaparáty. Je to prostě tak. Lidi úplně přestali tisknout svoje fotky a říkají si že digitál stačí. Nestačí! Já žádné další fotky z té doby nemám nebo jsem je na různých discích ztratil.

A tady se pomalu dostávám k tomu, jak je důležité jednak fotky tisknout. Tištěnou fotky v nějakém albu nebo paspartě prostě jen tak neztratíte. Ztratit digitální fotku je dílem okamžiku. V množství digitálních fotografií, které denně vznikají se ani nemůžete vyznat a mít v nich přehled.

A teď k tomu nejdůležitějšímu. Hodnota fotografie roste s časem. Teď si možná říkáte, že je to jen fotka. Jen portrét. Na co se fotit? Ale už nikdy v životě nebudete vypadat stejně. Za rok, za 5 let, za 30 let. Už nikdy. Co ukážete dětem, až budou chtít vidět, jak byla maminka krásná, když jí bylo 30? A co teprve vnoučata co budou chtít vidět jak byla babička elegantní dáma i v 60 letech? Selfíčko z Instagramu (který už v tu dobu pravděpodobně nebude ani existovat) nebo vytáhnete z folioboxu sadu svých nádherných fotek tištěných na krásném papíře a pobrečíte si spolu?

Kdyby teď někdo přišel s tím, že má dědův portrét, když mu bylo třeba 50 let a že za něj chce 50 tisíc (což je suma, kterou 99% lidí za fotku nedá), šla by celá rodina "podojit" bankomat, abysme tu fotku měli. 

Takže si nad tím sami v klidu podumejte. A foťte se, nechte se fotit  a tiskněte svoje fotografie.

 

--- 

Líbil se vám tenhle článek a nechcete přijít o další? Přihlaste se k odběru novinek. Nebojte se. Žádný spam se nekoná.

Free Joomla templates by Ltheme